Part III Seminars Michaelmas 2011: Dates and Times

Below are the times for the part III seminars. There will be a tea break with refreshments provided from 11.15-11.30 and 15.30-15.45 and a lunch break from 13.00-14.00.

Analysis

Group Leader: Peter Herbrich


 

Talks will take place on Thursday the 1st of December in the morning in MR11

 

 

09.45 - 10.30

Anthony Austin

Ultrafilters and the Tychonoff Theorem

 

10.30 - 11.15

Przemysław Mazur Banach-Tarski paradox

 

11.30 - 12.15

Dominic Yeo

A.S. Martingale Convergence Theorem and Rademacher's Theorem

 

12.15 - 13.00

Binh-Khoi Nguyen An introduction to non-absolutely convergent integrals

 

Financial Mathematics and Statistics

Group Leader: Arun Thillaisundaram


 

Talks will take place on Thursday the 1st of December in the morning in MR12

 

 

09.45 - 10.30

Mary Fortune

Clustering Algorithms

 

10.30 - 11.15

Ben Derrett

Jump-type Lévy processes

 

11.30 - 12.15

Sven Schmit

Pricing of Asian options in the Black-Scholes Model

 

12.15 - 13.00

Zhu Gong

Stochastic Volatility Models in Finance

 

Number Theory

Group Leader: Cangxiong Chen
 

 

Talks will take place on Thursday the 1st of December in the morning in MR13

 

 

10.30 - 11.15

Cathy Cannizzo

Z^2-actions by Symplectic Automorphisms of a Torus

 

11.30 - 12.15

Margaret Bilu

On the Mordell Weil Theorem

 

12.15 - 13.00

Rong Zhou

Modular Forms

 

High Energy Physics

Group Leader : Laurence Perreault Levasseur
 

 

Talks will take place on Thursday the 1st of December in the morning in MR15

 

 

09.00 - 09.45

Han Yan

Calculating Feynman Diagrams at One Loop Level


09.45 - 10.30

Helge Dietert

Understanding Casimir Forces with Brownian Motion  

10.30 - 11.15

Felix Rudolph

Branes in Supergravity


11.30 - 12.15

Wilhelm Braun

Spin Statistics and CPT in Dirac Theory  

12.15 - 13.00

Janos Perczel

The Theory of Invisibility and Metamaterials


General Relativity and Cosmology

Group Leader: Adam Solomon


 

Talks will take place on Thursday the 1st of December in the afternoon in MR3

 

 

14.00 - 14.45

Aleksas Mazeliauskas

How to Think about the Expanding Universe?  

14.45 - 15.30

Alexander Graham

Modified Gravity and Cosmology


15.45 - 16.30

John Stogin

The Cosmic Censorship Conjectures


16.30 - 17.15

Max Shepherd

The Alcubierre Metric  
Algebraic Topology and Homological Algebra  
Group Leader: Mariano Zeron-Medina

Talks will take place on Thursday the 1st of December in the afternoon in MR5

 

14.00 - 14.45

Anna Kiesenhofer

Poincaré Duality


14.45 - 15.30

Thomas Prince

Spectral Sequences


15.45 - 16.30

Duncan McCoy

Universal Coefficients for Homology

 

Logic and Category Theory Group Leader: Sori Lee  

 

Talks will take place on Thursday the 1st of December in the afternoon in MR11

 

 

14.00 - 14.45

Manuel Bärenz

Category Theory & Higher Gauge Theory  

14.45 - 15.30

Remy van Dobben de Bruyn Tannaka duality for finite groups  

15.45 - 16.30

Zhen Lin Low

Bicartesian closed categories and logic  

16.30 - 17.15

Lovkush Agarwal

Godel's (1st) Incompleteness Theorem  

17.15 - 18.00

Freddie Manners

Hyperreals and Ultraproducts: constructing non-standard analysis

Algebraic Geometry

Group Leader: Giulio Codgini
 

 

Talks will take place on Friday 2nd of December in the morning in MR4

 

 

09.45 - 10.30

Lukas Branter

Serre's "Géométrie algébrique et géométrie analytique"

 

10.30 - 11.15

Raudhai Dervan

Hilbert schemes of points

 

11.30 - 12.15

Tom Lovering

The Etale Cohomology of an Elliptic Curve

 

12.15 - 13.00

James Berg

Skeleton Simplicial Evaluation Codes

 

Fluid Mechanics and Statistical Physics

Group Leader: Megan Davies Wykes


 

Talks will take place on Friday 2nd of December in the morning in MR5

 

 

09.00 - 09.45

Gunnar Peng Similarity Solutions  

09.45 - 10.30

Rachael H. Bonnebaigt Buoyancy Driven Plume  

10.30 - 11.15

Aneesha Nirmalan

An Introduction to Vortex Rings  

11.30 - 12.15

Andrew McRae

A Primer in Computational Fluid Dynamics  

12.15 - 13.00

Matthew Phinney

Multiscale Methods for

Stochastic Simulation of Chemical Reactions

 
 

Combinatorics

Group Leader: Tom Eccles


 

Talks will take place on Friday 2nd of December in the morning in MR14

 

 

09.45 - 10.30

Michail Savvas

Maker-Breaker Games on Hypergraphs  

10.30 - 11.15

Jane Aston

Escape from the Labyrinth: Escape Probabilities and Hitting Times in Finite Graphs  

11.30 - 12.15

Jonathan Lee

The Erdős Unit Distance Problem  

12.15 - 13.00

Bhargav Narayanan

The Polynomial Method in Combinatorics